Based on filings to CivicInfoBC as of 1 a.m. Sunday. Some lists may not be complete.
(x) denotes incumbent
CAPS denotes elected
NELSON (Turnout 52.9%)
Mayor
KOZAK, Deb (incumbent councillor) 1,756
Dooley, John (x) 1,475
Severyn, Pat 780
Council (Top 6 elected)
PURCELL, Anna 2,424
DAILLY, Michael 2,167
CHERBO, Robin (x) 2,015
ADAMS, Bob (x) 1,973
WARMINGTON, Valerie 1,853
MORRISON, Janice 1,797
_________________________________
Pelant, Justin 1,687
Paolozzi, John 1,501
Peil, Jason 1,203
Shields, Brian 798
Shecter, Jeff 454
Jeanes, Charles 421
CASTLEGAR (Turnout 40.7%)
Mayor
CHERNOFF Lawrence (x) 1,486
Zaitsoff, Gord (incumbent Area J director) 832
Council (Top 6 elected)
TASSONE, Bruno 1,346
RYE, Dan (x) 1,324
MCINTOSH, Deb (x) 1,314
HEATON-SHERSTOBITOFF, Sue (x) 1,248
VASSILIKAKIS, Florio (x) 1,238
CHERNOFF, Kevin (x) 1,186
_________________________________
Grantham, Dave 1,132
McGregor, Kere 1,109
Maddocks, Tyler 966
Phillips, John 710
CRESTON (Turnout 44.2%)
Mayor
TOYOTA, Ron (x) 852
Hutchinson, Bill 418
Mann, Tom 343
Barter, Rhonda 148
LeBlanc, Jared 67
Council (Top 6 elected)
BOEHMER, Kevin 1,126
UNRUH, Karen 1,100
ELFORD, Jim 1,028
COMER, Jen 982
WILSON, Joanna (x) 878
SNOPEK, Joe 815
_________________________________
DeBoon, Arnold 759
Vondracek, Ed 536
Hansen, Lon 493
Geurts, Daniel 378
Bradford, Evelyn 357
Anderson, Penny 328
Johnson, Myrna 309
Withdrew: Buhr, Muriel and Guthrie, Glenn
FRUITVALE (Turnout 22.6%)
Mayor (Elected by acclamation)
CECCHINI, Patricia (x)
Council (Top 4 elected)
MORISSETTE, Steve 366
KNISS, Bert (x) 325
ELLISON, James 257
WEBBER, Tabatha (x) 255
_________________________________
Schmutz, Mark 180
GRAND FORKS (Turnout 51.8%)
Mayor
KONRAD, Frank 503
Taylor, Brian (x) 450
Wyers, Cher (incumbent councillor) 434
Semenoff, Donna 144
Demski, Peter 31
Council (Top 6 elected)
WIRISCHAGIN, Michael (x) 741
BUTLER, Julia 702
THOMPSON, Christine 676
KROG, Neil (x) 592
HAMMETT, Chris 546
ROSS, Colleen 539
_________________________________
Korolek, Catherine 524
Eburne-Stoodley, Zachary 521
Mark, Baun 440
Fausten, Richard 422
O’Doherty, Patrick (x) 419
Dick, Lorraine 388
Taylor, Teresa 387
Podmoroff, Larry 371
Smith, Gary (x) 340
Van Ewyk, Monique 215
Referendum
Are you in support of a deer cull as a deer management option in Grand Forks? YES 895 No 589
GREENWOOD (Turnout 70%)
Mayor
SMITH, Ed 159
Kettle, Nipper (x) 142
Noll, Barry (incumbent councillor) 75
Council (Top 4 elected)
TUTTI, Nola 290
CUDWORTH, Lee (x) 239
LANG, Colleen (x) 214
ASHTON, Darla (x) 213
_________________________________
Yates, Christopher 210
KASLO (Turnout 61.7%)
Mayor
HEWAT, Suzan (incumbent councillor) 245
Mackle, Pat 140
Lay, Greg (x) 138
Council (Top 4 elected)
GLORIOSO, Romella 327
KNOLL, Kellie 306
LANG, Rob (x) 236
HOLLAND, Jim (x) 233
_________________________________
Beddow, Lynda 195
De Pape, Louise 191
Addison, John 166
East, Dustin 132
Collier, Dave 123
MIDWAY (Turnout 41.8%)
Mayor (Elected by acclamation)
Kappes, Randy (x)
Council (Top 4 elected)
DUNSDON, Richard (x) 167
METCALF, Darrin (x) 148
SCHIERBACK, Gary (x) 139
ROTVOLD, Marguerite (x) 126
_________________________________
Fromme, Martin 114
Lehmann, Earl 71
MONTROSE (Turnout 39%)
Mayor
DANCHUK Joe (x) 216
Welsh, Griff 107
Council (Top 4 elected)
STEEP, Rory 228
COOK, Cindy (x) 194
REID, Mark 183
GAY, Mary (x) 180
_________________________________
Bouthillier, Lynda 162
Irwin, Brittanie 120
Schmidt, Royce 80
NAKUSP (Turnout 46.5%)
Mayor
HAMLING, Karen (x) 333
Duchaine, Guy (incumbent councillor) 206
Council (Elected by acclamation)
HEPPNER, Len
MUELLER, Uli (x)
TOBEY, Bill
ZELEZNIK, Tom (x)
NEW DENVER
Mayor (Elected by acclamation)
BUNKA, Ann (x)
Council (Elected by acclamation)
FOX, Heather (x)
HODSALL, David (x)
RAYNOLDS, Nadine (x)
VON KROGH, Henning (x)
ROSSLAND (Turnout 63.3%)
Mayor
MOORE, Kathy (incumbent councillor) 1,240
Spearn, Jill (incumbent councillor) 363
Council (Top 6 elected)
COSBEY, Aaron 1,294
KRUYSSE, Marten 1,276
ZWICKER, Andrew 1,275
MOREL, Andy 1,233
MCLELLAN, Lloyd 948
GREENE John 788*
_________________________________
Thatcher, Tim (x) 786
Granstrom, Greg (incumbent mayor) 444
* Initial results had Greene and Thatcher tied at 788, but a recount found Greene ahead by two.
SALMO (Turnout 57.6%)
Mayor
WHITE, Stephen 245
Huser, Henry 196
McLean, Dennis 56
Council (Top 4 elected)
ANDERSON, Ken 304
PATON, Cathy 299
DIMOCK, Steven 232
DANFORTH, Dan 214
_________________________________
Vliet, Bob (x) 158
Hanson, Merle (x) 154
Lockwood, Diana 150
Heatlie, Jonathon 120
Haughton, Janine (x) 90
Isaacs, Dan 69
Richens, Curtis 62
Mullaly, Jim 10
SILVERTON
Mayor (Elected by acclamation)
CLARKE, Jason (x)
Council (Elected by acclamation)
BELL, Carol
CHRISTIAN, Bill
MAIN, Leah (x)
YOFONOFF, Arlene (x)
Withdrew: Johnson, Ross (x)
SLOCAN (Turnout 68.6%)
Mayor
LUNN, Jessica (incumbent councillor) 88
Elliott, Hillary (incumbent councillor) 78
Council (Top 4 elected)
PERRIERE, Madeleine (incumbent mayor) 113
VAN BYNEN, Burly 109
PELLETIER, Joel 107
PATTERSON, Jean (x) 89
_________________________________
Littley, Thomas 84
Buller, Ezra 83
McGreal, Patricia (x) 35
Millership, Kevin 8
TRAIL (Turnout 49.6%)
Mayor
MARTIN, Mike 1,725
Jones, Doug 891
McLeod, Ian 116
Catalano, Roger 51
Council (Top 6 elected)
PASIN, Lisa 2,233
JOLLY, Kevin (x) 1,871
CACCHIONI, Robert (x) 1,482
SANTORI, Sandy 1,322
GATTAFONI ROBINSON, Eleanor (x) 1,294
DOBIE, Carol 1,135
_________________________________
Georgetti, Rick (x) 1,035
Park, Donal 1,021
Romano, Fred 977
Mackinlay, Sean (x) 795
Referendum
Are you in favour of the borrowing $6,288,000 for a new library and museum? YES 1,625 No 1,033
WARFIELD (Turnout 48.4%)
Mayor
PAHL, Ted 469
Trewhella, Bill 123
Nelson, Jim (incumbent councillor) 81
Council (Top 4 elected)
LANGMAN, Diane 524
FERRARO, Shane 455
RAKUSON, Brett 401
MILNE, Tom (x) 302
_________________________________
Bain, Bill 293
Crozier, John 273
REGIONAL DISTRICT OF CENTRAL KOOTENAY
Area A (East Shore)
JACKMAN, Garry (x) (Elected by acclamation)
Referenda (Turnout 66% and 41%)
1) Are you in favour of borrowing of up to $1.2 million to renovate the Riondel Community Centre? Yes 31 NO 116
2) (Combined with Area D and E) Are you in favour of establishing a conservation fund service with an annual requisition of up to $106,500 or $0.062 per $1,000 of property assessment, whichever is greater, to be collected by an annual parcel tax? YES 1,128 No 1,042
Area B (Rural Creston) (Turnout 22%)
WALL, Tanya (incumbent alternate) 568
LeBlanc, Jared 112
Area C (Rural Creston)
BINKS, Larry (x) (Elected by acclamation)
Referendum (Turnout 58%)
Are you in favour of establishing the West Creston Fire Protection Area Service with an annual requisition of up to $117,000 or $1.50 per $1,000 of property assessment, whichever is greater; and the borrowing of up to $450,000 dollars for a building, fixtures, furniture and services related to the service? YES 146 No 82
Area D (Rural Kaslo) (Turnout 60%)
WATSON, Aimee (Incumbent alternate) 463
Cormie, Donna 125
Referendum (Turnout 41%)
(Combined with Area A and E) Are you in favour of establishing a conservation fund service with an annual requisition of up to $106,500 or $0.062 per $1,000 of property assessment, whichever is greater, to be collected by an annual parcel tax? YES 1,128 No 1,042
Area E (Rural Nelson) (Turnout 40%)
FAUST, Ramona (x) 692
Marken, Rick 440
Referendum (Turnout 41%)
(Combined with Area A and D) Are you in favour of establishing a conservation fund service with an annual requisition of up to $106,500 or $0.062 per $1,000 of property assessment, whichever is greater, to be collected by an annual parcel tax? YES 1,128 No 1,042
Area F (Rural Nelson) (Turnout 29.5%)
NEWELL, Tom 475
LePape, Kevin 387
Area G (Rural Salmo) (Turnout 23%)
CUNNINGHAM, Hans (x) 218
Kraus, Werner 24
Area H (Slocan Valley)
POPOFF, Walter (x) (Elected by acclamation)
Area I (Rural Castlegar)
DAVIDOFF, Andy (x) (Elected by acclamation)
Area J (Rural Castlegar) (Turnout 25%)
SMITH, Rick 353
Zaitsoff, Gord (x) 202
Area K (Arrow Lakes)
PETERSON, Paul (x) (Elected by acclamation)
Withdrew: McAuley, Deborah
REGIONAL DISTRICT OF KOOTENAY BOUNDARY
Area A (Beaver Valley)
GRIEVE, Ali (x) (Elected by acclamation)
Area B (Columbia River)
WORLEY, Linda (x) (Elected by acclamation)
Area C (Christina Lake)
MCGREGOR, Grace (x) (Elected by acclamation)
Area D (Rural Grand Forks)
RUSSELL, Roly (incumbent alternate) 478
Kendel, Bob (incumbent Grand Forks councillor) 173
Perepolkin, Irene (x) 72
Area E (West Boundary)
GEE, Vicki 245
Baird, Bill (x) 209
Bosovich, Bill 171
REGIONAL DISTRICT OF COLUMBIA SHUSWAP
Area B (includes Trout Lake and Beaton)
PARKER, Loni (x) (Elected by acclamation)
KOOTENAY LAKE SCHOOL DISTRICT
Nelson/Bealby Point (Top 2 elected)
BENDIG, Curtis 2,090
MASLECHKO, Bill (x) 1,872
Abrahams, Bob 1,209
Creston (Elected by acclamation)
SUTTIE, Heather
Salmo/Taghum/Blewett (Elected by acclamation)
WRIGHT, Bob (x)
East Shore/North Shore
TRENAMAN, Lenora (x) 823
Gow, Raeanne 447
Kaslo (Elected by acclamation)
LANG, Shelly (x)
Slocan Valley/Bonnington (Elected by acclamation)
NAZAROFF, Sharon
Withdrew: Walsh, Sheri (x)
Rural Creston (Top 2 elected)
BEEBE, Cody 504
HUSCROFT, Rebecca (x) 484
Mayers-McKenzie, Verna 355
Vaughan-Evans, Ken 348
KOOTENAY COLUMBIA SCHOOL DISTRICT
Beaver Valley (Elected by acclamation)
GANZERT, Darrel (x)
MANDOLI, Kim (x)
Castlegar (Top 2 elected)
KINAKIN, Mickey (x) 1,330
BRUNTON, Rosann 1,245
Zaitsoff, Catherine 1,217
Rossland (Elected by acclamation)
SMITH, Gord (x)
Trail (Top 2 elected)
HANIK, Terry 1,516
Wilson, Mark (x) 1,499
Manning, Lorraine (x) 1,277
Warfield/Area B of RDKB/Area J of RDCK (Elected by acclamation)
DRIUTTI, Toni (x)
Areas I/J of RDCK
FERWORN, Teri 196
Moll, Peter 116
BOUNDARY SCHOOL DISTRICT
Grand Forks (Top 2 elected)
REZANSOFF, Teresa (x) 940
JEPSEN, Katie 746
Harshenin, Ken (x) 548
Massey, Jamie 275
Rural Grand Forks
REID, David (x) 454
Rich, Valerie Alice 224
Christina Lake (Elected by acclamation)
STRUKOFF, Cindy (x)
Kettle Valley North (Elected by acclamation)
ZITKO, Rose (x)
Kettle Valley East (Elected by acclamation)
RIDDLE, Cathy (x)
Kettle Valley West (Elected by acclamation)
DANYLUK, Mark
ARROW LAKES SCHOOL DISTRICT
At Large (Elected by acclamation)
BREKKE Lora Lee (x)
STRUCK, Judy (x)
Central Zone (Elected by acclamation)
ADAM, Pattie (x)
Southern Zone (Elected by acclamation)
DECOURCY, Quinn (x)
Eastern Zone (Elected by acclamation)
BUTT-GRAU, Rayn